Lviv

Ukrayna’nın batı bölgesinde yer alan Lviv, günümüzde Ukrayna’nın önde gelen kültür merkezlerinden birisidir. Avrupa’nın öne çıkan şehirlerinden birisi olan Lviv’de birçok ulustan ve dinden insan bir arada yaşamaktadır. 860.000 kişilik bir nüfusa sahip olan şehrin %88’i Ukraynalılardan, %8’i Ruslardan ve %1’i de Polonyalılardan oluşmaktadır. Eğitime büyük önem verilen şehirde, Lviv Üniversitesi ve Natsyonal Üniversitesi gibi üniversiteler yer almaktadır.  Tarihi bir şehir merkezine sahip olan Lviv, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır.

13.yy’da kurulan şehir, 171 km2’lik bir alan üzerine kurulmuştur. Kültürel mirasın Ukrayna’daki temsilcilerinden olan Lviv, Ukrayna’daki şehirler arasında bilimsel ve endüstriyel bir merkez olarak da biliniyor. Şehir aynı zamanda, 14.yüzyıldan kalma haritalarda aslan şehir olarak da biliniyor ve şehrin ambleminde de bir aslan resmi yer almaktadır. Günde yaklaşık 200,000 kişinin giriş yaptığı şehrin %85’i kadınlardan oluşmaktadır. Doğu Galiçya’nın geçmişteki başkenti olan Lviv, günümüzde de belli başlı kültür merkezlerinden birisidir. Ukrayna’nın çağdaş yüzünü tanımlayan bir Avrupa kenti olarak da bilinen Lviv’de uzun yıllar boyunca, Polonyalı, Yahudi, Alman, Avustralya ve Ukrayna vatandaşları bir arada yaşamıştır. Bugün de birçok farklı millete ev sahipliği yapan şehirde, birçok yüksek eğitim merkezi bulunmakta ve şehir, birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Şehirde bulunan Lviv Sanat Merkezi’nde; İtalyan, Hollanda, Fransız ve İspanyol ekollerin değerli eserleri yer alıyor. Ayrıca Doğu Galiçya’nın başkenti olduğu zamanlardan kalan ve 1.Dünya Savaşı öncesi dönemlere ait Mehoffer, Wyspianski ve Malczewski gibi eserler mutlaka görmeniz gerekenler arasında. Şehirde görmeniz gereken yerlerden biri de St George Grek Katolik Katedralidir. Ukrayna’nın dışında Avrupa’nın da göz kamaştırıcı merkezlerinden birisi olan katedral,  St. Yura Meydanındaki katedral rodoko tarzında bir eser. Şehrin merkezindeki bulunan Potocki Sarayı da görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Ayrıca günümüzde Lviv Sanan Galerisinin bulunduğu binada Rönesans ve Barok dönemine ait sanat eserlerini görmek de mümkün. Şehirde bulunan Opera binası da 1897’de yapılmış ve merkezdeki görkemli yapılardan bir diğeri. Şehrin önemli caddelerinden Svobody’de yer alan binanın Aynalar Salonu olarak bilinen üst katı görülmeye değer.